vše o 

Jiu jitsu

Zde se dozvíte něco málo z bohaté historie našeho oddílu.

jak to začalo?

V letech 1985 – 1987 proběhlo při zlínském oddílu juda pod vedením mistryně juda Anny Skládalové několik kurzů sebeobrany, rovněž na bázi jiu jitsu, které částečně vyučoval i Michael König. Ten založil v rámci své základní vojenské služby v roce 1988 při Střední zdravotní škole v Benešově u Prahy oddíl sebeobrany, na který navázal o rok později oddíl sebeobrany ve Zlíně – výuka v obou oddílech probíhala rovněž za použití technik a principů jiu jitsu. V roce 1990 již všechny výše zmíněné subjekty měly v názvu, nebo aspoň v náplni jiu jitsu (ju jutsu, ju jitsu).

dojo s historií

Ještě před revolucí v roce 1989 vzniklo pod vedením Michaela Königa ve Zlíně dojo Watashi Tachi No JIU JITSU Zlín. Od samého začátku se u nás vyučuje tradičnímu JIU JITSU doplněnému o moderní přístup a poznatky z praxe v ozbrojených složkách.

další vývoj v ČR

V roce 1991 založil Jaromír Pokorný Asociaci bojových a duchovních umění České republiky, v jejíž struktuře byla začleněna i Federace jiu jitsu. Do ní hned po založení vstoupil brněnský (nyní jej vede RnDr. Zdeněk Minařík) i zlínský oddíl a rovněž i oddíly z dalších míst – Blatnice (založil a dosud vede Ing. Josef Naňák), Brumova-Bylnice (založil v roce 1988 Ing. Robert Figar), Kroměříže, Ostravy (založili Tomáš Březný, Radim Prosek a Petr Štolba), Prahy (vede Ivan Vágner), později i Letovic (vedoucí – arch. Emil Haška) a Vyškova (vede Ivan Gibala). Rok před založením A.B.D.U. také Ing. Alois Konečný založil spolu se svými spolupracovníky Svaz Ji-Jitsu Moravy. 

V současné době je oddíl Watashi Tachi No JIU JITSU Zlín ukotven v U.J.J.O. – Konfederaci (Union  Jiu – Jitsu organization – Konfederaci bojových umění), blíže viz. www.ujjo.cz.

Poznámka : Tato historie jistě není kompletní ( její obsáhlejší verze je na www.jiujitsu.cz ) a není zcela přesná. Nerad bych na někoho zapomněl, nebo publikoval omyly, proto prosím všechny, kteří by mohli data upřesnit (zejména pamětníky, ale i současníky kvůli datům vzniku novodobých oddílů a jejich zakladatelům), aby mi napsali na mou e-mailovou adresu michael.konig@seznam.cz a já tyto informace do článku průběžně doplním. Děkuji za spolupráci.

Principy JIU JITSU

V ústupu je síla, duby padají, zatímco rákos se v bouři jen ohýbá

  • zejména: přistup -> jsi-li tažen, ustup -> jsi-li tlačen
  • nebo také: ustup v zájmu vítězství
  • a hlavně se uplatňuje zásada maximální účinnosti za použití minimálního úsilí
  • rovněž nesmíme zapomenout na princip rotace a princip součtu sil

Přijď mezi nás!

JIU JITSU je komplexní sebeobrana pro každého.